Coraz więcej osób wchodzi w temat projektowanie interfejsów – i nic dziwnego. To wciąż poszukiwani specjaliści, którzy zarabiają całkiem porządne stawki. Dość często podsyłacie mi projekty UI, czy całe portfolio do konsultacji, a ja dość często widzę powtarzające się schematy. Dlatego dziś chciałabym Wam krótko opowiedzieć o tym, na co zwrócić uwagę jeśli myślicie o zawodzie projektanta UI i szukacie w tym obszarze swojej pierwszej pracy.
Portfolio projektanta UI
No dobra, no to o czym warto pamiętać i na co zwracamy uwagę – poniżej kilka moich obserwacji…
A jeśli wolicie posłuchać zamiast poczytać, po prostu wpadnijcie na kanał, gdzie pojawił się filmik właśnie w tym temacie (o tu: klik klik).
Więcej niż jeden widok
Zaprojektowanie jednej strony, czy to serwisu www, czy aplikacji mobilnej jest proste. Ale kiedy zaprojektować trzeba kilkanaście, kilkadziesiąt lub kilkaset podstron – tu zaczyna się zabawa. Jeżeli chcecie rozwijać się w kierunku UI, zacznijcie projektować bardziej rozbudowane produkty. Nawet najprostsza aplikacja składa się zazwyczaj z kilku widoków, a strona (no poza landing page czy onepage) nie składa się tylko ze strony głównej.
Kreujecie sklep internetowy? Zróbcie listę produktów, widok produktu i proces przejścia przez zakupy. Macie mobilny odtwarzacz do muzyki – pokażcie jak wygląda lista utworów, widok utworu czy całego albumu. A jak rozwija się menu, a jak wygląda wyszukiwanie ulubionego utworu?
Różne stany interfejsu
A kiedy mówimy już o większej ilości widoków, to warto pamiętać też o tym, że interfejsy to byty dynamiczne. Zaprojektowany przez Was formularz, wyglądać będzie tak tylko przez chwilę. Użytkownicy będą go wypełniać, będą też popełniać błędy. Będą klikać, najeżdżać myszką lub korzystać z niego na smartfonie – a wtedy wpisując dane otworzy się klawiatura na pół ekranu – jak zachowa się interfejs, co się z nim wtedy stanie?
Tworząc interfejs myślcie o tym co będzie się z nim działo, jak będzie działał pod wpływem interakcji i pokażcie to w swoich projektach.
Odpowiednia prezentacja
No ok, macie te kilka widoków, pokazujecie na nich dynamiczny interfejs. Jak jednak zaprezentować taki projekt? Najczęściej jest to jakiś mockup. Z mockupami bywa jednak tak, że o ile są ładne i nieźle komponują się w portfolio, tak co w tych mockupach siedzi, już nie do końca widać. I jeśli szukacie pracy w firmie, która skupia swoje działania w okół interfejsów, to zadbajcie żeby te interfejsy było widać.
Dlatego jeśli wrzucacie interfejs w mockupie, wrzućcie też taki, który pokaże grafikę z bliska. Co więcej, możecie dać trochę zbliżeń na ciekawe elementy, by udowodnić, że potraficie zwracać uwagę na detal i spójność w interfejsie.
Animacje, które mają sens
Niedawno pokazywałam Wam kilka narzędzi do animacji interfejsów (o tu: klik klik). Wiele z nich pozwala na eksport gifów i animacji, które również można umieścić w portfolio. Dostępność programów kusi żeby je wykorzystywać, tak samo jak coraz większe możliwości technologii. Tylko z tymi możliwościami bardzo łatwo jest przesadzić.
Animacje powinny być po coś. Dokładniej po to, żeby zwrócić uwagę użytkownika na interakcje jakie zachodzą w interfejsie. Mogą wzbogacić doświadczenia, sprawić, że będą ciekawsze, przyjemniejsze, ale tak samo… mogą zadziałać totalnie odwrotnie! Widzimy więc w wielu projektach naprawdę ładne animacje, atrakcyjne dla oka, zgrabne, zabawne, takie łał. Ale jak pomyślicie, że musielibyście oglądać je przy każdym przeładowaniu ekranu, tapnięciu, kliknięciu i za każdym razem musielibyście odczekać kilka sekund aż się skończą, to wiecie. Po prostu zaczęłyby Was irytować.
Używajcie, więc animacji, ale z głową. Najpierw zastanówcie się po co są potrzebne, a potem dopasujcie do nich efekt. Nigdy na odwrót!
Znajomość platform
W ogłoszeniach dla UI Designerów pojawia się często zapis o doświadczeniu w projektowaniu na platformę iOS, Androida lub obie. Jeżeli będziecie tworzyć aplikacje mobilne, bardzo ważne jest zapoznanie się z dobrymi wzorcami tych platform. Nawet jeśli robicie na razie projekty tylko do portfolio, upewnijcie się, że nie łamiecie rażąco założeń, które tam znajdziecie. A jeżeli to robicie, to miejcie na to dobre argumenty. Bo może okazać się, że na rozmowie kwalifikacyjnej ktoś dokładnie przejrzy Wasze projekty. I spyta, dlaczego użyliście wzorca nawigacji z Material Design do aplikacji na iPhona.
Pomyślcie, zanim zrobicie
W projektowaniu interfejsów chodzi przede wszystkim o myślenie, planowanie, organizowanie. Dopiero później robienie ładnych ikonek i dobieranie kolorów. Najładniejsze komponenty zdają się na nic jeśli zostaną źle użyte.
Interesujecie się projektowaniem UI? Planujecie zajmować się tym w przyszłości? Co sprawia Wam największe problemy w nauce?
[ngg src=”galleries” ids=”8″ display=”basic_thumbnail”]
Poczytaj o tym, jak wygląda proces projektowania strony internetowej.
Pingback: Angielski w pracy projektanta | Portfolio